Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego znajdują się szlaki turystyczne. Liczący 19 km – szlak czerwony – zwany potocznie „szlakiem brzegiem Bałtyku” prowadzi wzdłuż brzegu morza, a jego atrakcjami są: punkt widokowy Kawcza Góra, malownicza góra Gosań, (93 m n.p.m.), plaża w Międzyzdrojach, plaża w miejscowości Wisełka, latarnia morska Kikut w Wisełce oraz Jezioro Koprowo (największe jezioro Wyspy Wolin).
W pobliżu miejscowości Kołczewo zlokalizowane jest duże, nowoczesne pole golfowe – własność hotelu Amber Baltic w Międzyzdrojach, na którym niejednokrotnie pogrywają polskie gwiazdy.
Podążając szlakiem niebieskim (26 km) – nad Zalewem Szczecińskim – natrafimy na kolejne atrakcje WPN tj.: wyrzutnia pocisków V-3 w miejscowości Zalesie – jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V-3 z okresu II wojny światowej; Jezioro Turkusowe – akwen powstały na skutek zalania działającej niegdyś w tym miejscu kopalni węglanu wapnia; punkty widokowe: Piaskowa Góra i Zielonka; neogotycki kościółek we wsi Zielonka oraz wybrzeże klifowe nad Zalewem Szczecińskim.
Trasa ta jest bardzo atrakcyjna, gdyż pozwala turyście na spacerowanie w bliskim sąsiedztwie wód Zalewu Szczecińskiego oraz na obserwowanie wielu gatunków ptaków. Trasa szlaku rozpoczyna się w Międzyzdrojach, gdzie warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze WPN, Muzeum Figur Woskowych, przespacerować się Aleją Gwiazd oraz wejść na urokliwe Molo.
Kolejnym punktem niebieskiego szlaku turystycznego jest miejscowość Wolin. Jest to miejscowość mająca do zaoferowania szereg atrakcji o charakterze historycznym. Są nimi m.in. cmentarzysko całopalne na wzgórzu Młynówka, grodzisko wczesnośredniowieczne na Srebrnym Wzgórzu, Rezerwat archeologiczny na Wzgórzu Wisielców, kaplica cmentarna z początku XX w., neogotycki ratusz z XIX w., czy też Muzeum archeologiczne oraz wiatrak holenderski. Wolin to również miasto Wikingów – gdzie na początku sierpnia ożywa „wioska Wikingów”. W Wolinie szlak niebieski kończy swój bieg.